समाचार

महिलाद्वारा १३ बर्षीय बालकलाई बाँ धेर ब’ ला’ त्का, र

महिलाद्वारा १३ बर्षीय बालकलाई बाँ धेर ब’ ला’ त्का, र
पछिल्लो समय नेपालमा मात्रै नभई भारतमा पनि ब’ ला’ त्का र एक प्रमुख समस्या भएको छ । यो बिचमा भारतको उत्तर प्रदेश (यूपी) मा ३० वर्षीय महिला ब’ ला’ त्का र प्रयासको आ’ रो प मा प’ क्रा उ परेकी छिन् ।

प, क्रा उ परेकी महिला माथि १३ वर्षीय किशोरलाई ब’ ला’ ’त्का रको प्रयास गरेको आ’ रो प मा प’ क्रा उ गरिएको हो । प’ क्रा उ परेकी महिला माथि ज ब’ र्जस्ति क’ रणी प्रयास सँगै कु’ ट पि’ ट को मु’ द्दा लगाइएको बुझिएको छ ।

पि’ डित बालकको आमाले समयमा नै उद्धार नगरेको भए महिलाले बालकलाई ब’’ ला’ त्का र गरिसकेको हुने थिइन् । पि’ डित बालकको गु’’ प्तअ’’ ङ्गमा चो’ट पुगेको बुझिएको छ । घर नजिकैको चौरमा खेलिरहेका बालक धेरै समय सम्म पनि घर नफर्किएपछि पि’ डित बालककी आमा आफ्नो छोराको खोजिमा जुटेकी थिइन् ।खोजि गर्दै गर्दा आफ्नै छिमेकमा रहेकी एक महिलाले लिएर गएको पत्ता लागेको थियो । आ’ रो पी महिलाको घरमा पि’ डित बालकलाई ब’ न्दक बनाइराखेको अवस्थामा फेला परे पछि ब’ ला’ त्का र प्रयासको घ’ ’टना बाहिरिएको थियो ।

पि’ डित बालकलाई आ’८ रो पी महिलाले पहिला फकाउन खोजेकी थिइन् । तर नमानेपछि बाँ धेर ब’’ ला’ त्का रको प्रयास गर्दै गर्दा बालकको उद्धार भएको थियो ।

उद्धार गरेसँगै पि’ डित बालकको परिवारले प्रहरीमा उजुरी गरेपछि ब’ ला’ त्का र प्रयास गर्ने महिला प’ क्रा उ परेकी थिइन् । प’ क्रा उ परेकी महिलाको अहिले स्थानीय प्रहरीले अनुसन्धान गरिरहेको छ ।

मेलम्ची खानेपानी यो मितिमा काठमान्डौ आइपुग्ने पक्का ।

राष्ट्रिय गौरवको मेलम्ची खानेपानी चैतसम्म राजधानी पुर्‍याइने भएको छ। गत असारमा सुरुङमा समस्या देखिएपछि त्यसलाई सुधार गरी सुरुङको काम ९९ प्रतिशत सम्पन्न भएपनि विभिन्न चरणको प्राविधिक परीक्षण गर्न समय लाग्ने भएकोले आगामी चैत अन्तिमसम्म पानी राजधानी पुग्ने मेलम्ची खानेपानी विकास समितिका सूचना अधिकारी सिडिइ राजेन्द्र पन्तले जानकारी दिए।

जर्मनीबाट आएका चारजना प्राविधिकले आयोजनाको निरीक्षणका साथै डिजाइन तथा सम्पूर्ण रिपोर्टमा समेत अध्ययन गरी सकेको हुँदा अन्तिम प्रतिवेदन प्राप्त हुन बाँकी रहेको छ। प्राप्त प्रतिवेदनलाई नेपाली प्राविधिज्ञ र ठेकेदार कम्पनीबीच छलफलपछि मात्र सुरुङमा पानी राखिने कार्यक्रम रहेको छ। पानी राखेपछि पनि दुई महिनाको समय लाग्ने र सबै कुरामा सन्तोषजनक देखिएपछि मात्र राजधानी पठाइने हुँदा चैतसम्मको समय लाग्ने सूचना अधिकारी पन्तले बताए।

गत असारमा फुटेका दुईवटा ढोकालाई भारतीय कम्पनीबाट जडान भइसकेको हुँदा सुरुङको ९९ प्रतिशत काम सम्पन्न भएको छ। हेलम्बुको अम्बाथानस्थित मुहानमा हेडबक्र्स (बाँध)को काम भने ९० प्रतिशत मात्र सम्पन्न भएको छ। बाँधको साथै पुलसमेत बनाउनुपर्ने भएकाले समय लाग्ने आयोजनाले जनाएको छ।

एसियाली विकास बैंक एडीबीको ऋण सहयोगमा करिब ३३ अर्ब रुपैयाँ लाग्ने आयोजनाको जटिल मानिने २७ किलोमिटर सुरुङ तीन वर्षअघि सम्पन्न भइसकेको छ। दैनिक १७ करोड लिटर पानी राजधानी पुर्‍याइने उक्त आयोजना पटकपटक पछि धकेलिँदै विभिन्न व्यवधान पार गरी अब भने सम्पन्नको अन्तिम चरणमा पुगेको छ। आयोजनाको दोस्रो चरणको दैनिक १७ करोड लिटरको लार्केको काम पनि अघि बढाइएको आयोजनाले जनाएको छ। दैनिक १७ करोड लिटरको तेस्रो चरणको माङ्ग्रीको काम सम्पन्न भएपछि राजधानीमा दैनिक ५४ करोड लिटर पानी पुर्‍याइने लक्ष्य रहेको छ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close