समाचार

अब विदेशबाट चिनी, चकलेट ल्याउन नपाइने

काठमाडौं । विदेशबाट सवारीसाधनलगायतका विलासी सामानका साथै सुनचाँदी जस्ता बहुमुल्य वस्तु आयातलाई नेपाल राष्ट्र बैंकले कडाइ गरेको छ।

उच्च व्यापारघाटा र रेमिट्यान्स घट्दा वैदेशिक मुद्रा संचितिमा समेत दवाव बढ्दै गएपछि राष्ट्र बैंकले आयातमा कडाइ गरेको हो ।सोमबार बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुलाई निर्देशन जारी गर्दै राष्ट्र बैंकले आयात निरुत्साहित हुने व्यवस्था गरेको छ ।

निर्देशन अनुसार यी सामानहरु चिनी र चकलेट, ल्वाङ, मिनरल वाटर, म’दिरा र भिनागर, चु’रोट र सु’र्तिजन्य वस्तु, कस्मेटिक सामान, काठका सामानहरू, जुत्ताचप्पल, छाता र लठ्ठि, मार्वल, सिमेन्ट, प्लास्टर र सेरामिक वस्तु तथा सुनचाँदी लगायतका वहू मुल्य सामान आयातमा राेक लागाइएकाे हाे ।

निर्देशन अनुसार यी सामानहरु आयात गर्नका लागि आयातकर्ताले प्रतितपत्र खोल्दा नै शत प्रतिशत मार्जिन रकम बैंकमा जम्मा गनुपर्ने व्यवस्था गरिएको छ ।

यसैगरी विद्युतिय बाहेकका गाडी र मोटरसाईकल आयातको लागि समेत ५० प्रतिशत नगद मार्जिन राख्न निर्देशन गरेको छ । उक्त मार्जिन रकमका लागि बैंकहरुले ऋण दिन नपाउने र मार्जिन वापत जम्मा भएको रकममा व्याज समेत दिन नपाइने राष्ट्र बैंकको निर्देशनमा व्यवस्था छ ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close