समाचार

बिहे गरेर अमेरिका लैजाने भन्दै युवाहरूसँग यस्तो प्रस्ताव राखेपछि …

घटना १) ४० वर्षीया रीता हमाल ‘नाम परिवर्तन’ अहिले निकै त’नावमा छिन्। एकजना भा’रतीय ना’गरिकलाई ‘अनलाइन’ मा विश्वास गरेबापत उनी ‘डि’प्रे’स’न’ मा गइसकेकी छिन्। आफ्नो खाता प्रयोग गरेर अरू कसैले ९५ लाख रुपैयाँभन्दा बढी ‘ठ’गी’ कारोबार गरेपछि रीता मा’नसिक त’नावमा परेकी हुन्। सामाजिक सञ्जाल फेसबुकमार्फत उनको भारतमा बस्ने एक युवकसँग चिनजान भयो। उनले नेपाल र भारतमा चल्ने एटीएम आवश्यक परेकाले सहयोग गर्न महिलालाई आग्रह गरे।

महिलाले पनि विश्वास गर्दै आफ्नो खाता नम्बर र ए’टीएम कु’रियर गरेर भारतमा पठाइन्। युवकले महिलाको खाता र एटीएम प्रयोग गरेर विभिन्न मानिसहरूलाई ठ’गी गर्न थाले। महिलालाई स’मस्या तब आयो, जब खातामा पैसा पठाएका पी’डितहरूले उनलाई खोजी गर्न थाले। पैसा माग्दै सम्पर्क गर्न थाले।

बैंक खातामा अस्वाभाविक रूपमा का’रोबार भइरहेको भन्दै प्रहरीले उनलाई सचेत गराएको थियो। उनको वि’रुद्ध प्रहरीमा उ’जुरी आउन थालेपछि प्रहरीले अनुसन्धान गरिरहेको छ। महानगरीय अ’पराध महाशाखाका प्रवक्ता एसपी कृष्णप्रसाद कोइरालाका अनुसार करिब ६र७ महिनामा उनको खातामा ९५ लाख बराबरको रकम अ’नाधिकृत का’रोबार भएको देखिन्छ।

घटना २(बागलुङ स्थायी घर भई भक्तपुरको सूर्यविनायकस्थित रोज भिलेज को’लोनीमा बस्ने २७ वर्षीया कोपिला शर्मा र १९ वर्षीया अमिसा केसीलाई महाशाखाको टोलीले गत वर्ष साउन ९ गते बुटवलबाट पक्राउ गर्‍यो। ती युवतीले सामाजिक सञ्जाल फेसबुक र टिकटकमार्फत युवाहरूसँग नजिक हुने र बिहे गरेर अमेरिका लैजाने भन्दै ठ’गी गरेकी थिइन्। उनीहरूले आफूहरू अमेरिकाको क्या’लिफोर्निया बस्ने भन्दै युवाहरूसँग स म्ब न्ध बढाउने गरेकी थिइन्। उनीहरूले युवाहरूबाट ६ लाख ६० हजार रुपैयाँ ठ’गी गरेको अनुसन्धानबाट पुष्टि भएको छ।

घटना ३(आफूलाई नेदरल्याण्डको नागरिक बताउने एक व्यक्तिले फेसबुकबाट विभिन्न यु’वतीहरूलाई ठ’गी गरेका थिए। आफू नेपाल घुम्न आउने, विवाह गर्ने र बहुमूल्य सामानहरू आइफोन, सुनका गरगहना तथा डलरसमेत पठाइदिने प्र’लोभन देखाएर उनले ४१ लाखभन्दा बढी रकम ठ’गी गरे।

उनले युवती तथा महिलालाई नेपालमा दीपक किशोर श्रेष्ठ र सन्तोष श्रेष्ठको नामको बैंक खातामा र आईएमई गरेर रकम जम्मा गर्न लगाउँथे। ठगिएका पी’डितहरूले प्रहरीमा जाहेरी दिएपछि अनुसन्धानका क्रममा काठमाडौंको सुन्धाराबाट सन्तोष श्रेष्ठ र आशा श्रेष्ठ पक्राउ परे।

जापानको अध्यागमन विभागमा काम गर्ने जापानी ना’गरिक भएको भन्दै फेसबुकमार्फत एक जनाले विभिन्न व्यक्तिबाट ३९ लाख बढी रकम ठ’गी गरेका थिए। उनले जापानमा कामदार भिसा दिलाइदिने भन्दै पैसा जम्मा गर्न लगाउँथे। अ’पराध महाशाखाको टोलीले ठ’गी कार्यमा संलग्न शुभद्रा परियार, पूजा राई, राजेन्द्र ढकाल र दिपिका केसीलाई पक्राउ गर्‍यो।

यी केही उदाहरण मात्रै हुन्। अनलाइन तथा सामाजिक सञ्जालमार्फत ठ’गी गर्नेहरूको संख्या बढ्दो छ। सामाजिक सञ्जालमा साथी बनाउने, फाइदा हुन्छ भनेर भ्र’ममा पार्ने र ‘इ’मोनसनल ब्ल्या’कमेलिङ’ गर्ने कार्य तीव्र बढेको छ। अ’पराध महाशाखाका अनुसार आर्थिक वर्ष ०७७र७८ मा अनलाइन ठ’गी भयो भन्दै ८ करोडभन्दा बढी रकमका लागि उ’जुरी परेको छ।

त्यसमध्ये ३ करोड ५ लाख २६ हजार ६ सय ८ रुपैयाँ ठ’गी गर्ने १० जना पुरुष र ३ जना महिला पक्राउ परेर मु’द्दा चलाइएको छ। यी १३ जनाले ९ जना पुरुष र १७ जना महिलालाई ठ’गेको महाशाखाको तथ्यांकमा उल्लेख छ। यो समाचार अन्नपूर्ण पोष्टमा अजवी पौड्यालले लेखेकी छन् ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close