समाचार

एक ६० वर्षीया महिला जो अन्तिम संस्कारका लागि लगेका श वका गहना र पर्स चो र्थिन

एजेन्सी । मानिसलाई लो भ कति सम्म हुन्छ भने फाइदा पाउने अवस्था छ भने शवलाई पनि बाँकी छोड्दैनन् । शो का कुल अवस्थाको फाइदा उठाउँदै अन्तिम संस्कार भएको स्थानमा जाने र मृत्यु भएको ब्यक्तिको साथी हुँ भन्दै गहना चो’ र्ने ग’ रेकी एक महिला उत्तरी फ्रान्समा पक्राउ परेकी छन् । त्यहाँ स्थित एउटा अ न्त्ये ष्टि गृहमा अन्तिम संस्कार भइरहँदा म ला मीमा सरिक एक अज्ञात व्यक्तिलाई देखेर पनि शोकाकुल परिवारले केही भनेनन् ।

मृ त कको परिवारका कोही पनि सदस्यले नचिनेको ती महिलाले आफूलाई मृ त कको साथी भनिन् । होला त भनेर परिवारले ती करिब साठी वर्षीया महिलालाई खुल्ला का फि नमा श्रद्धाञ्जली व्यक्त गर्ने अवसर दिए ।

तर, पछि तिनले मृ त क महिलाको शरीरबाट हार, औंठी र कानको टप गा य ब भएको पाएको फ्रेन्च सञ्चार माध्यमले जनाएको छ । परिवारले तुरुन्तै प्रहरीलाई खबर गरे । प्रहरीले तत्कालै अनुसन्धान गरेर अ न्त्ये ष्टि गृह नजिकैको लिएभिन शहरमा बस्ने ती महिलाई पक्राउ ग-यो । उनको साथबाट श’ वबाट चो’ रिएका सम्पूर्ण गहना पनि फेला परे । । अनुसन्धानकै क्रममा २४ अगस्टको अ न्त्ये ष्टि का दिन ती महिलाले त्यहीं एक जना पुरुष म ला मी को पनि पर्स चो’ रेको पत्ता लागेको छ ।

ती महिलाको घरबाट प्रहरीले हालसालै म रे का मानिसहरूको नाम सूचीसहितको सूचना र परिवारका लागि बनाइएको अ न्त्ये ष्टि कक्षमा प्रवेश गर्ने कोड नम्बर पनि फेला पारेको छ । महिलालाई सन् २०२२ मा अदालतमा पेस गर्ने तयारी भइरहेको प्रहरीले जनाएको छ ।

यो पनि, एम्बुलेन्स सञ्चालनका लागि ३० लाख सङ्कलन
नेपाल रेडक्रस सोसाइटी दुम्सीकोट उपशाखा व्यास–१० ले थालेको सामुदायिक एम्बुलेन्स सञ्चालन अभियानमा करिब रु ३० लाख सङ्कलन भएको छ । गतवर्ष भदौ १९ गते नेपाल रेडक्रस सोसाइटी दिवसको दिन थालेको अभियानमा एक वर्षको अवधिमा उक्त रकम सङ्कलन गरी एम्बुलेन्स खरिद गरेको हो । उक्त अभियानअन्तर्गत हालसम्म रु २९ लाख नौ हजार ७७५ सङ्कलन भएको उक्त सोसाइटी उपशाखाले जनाएको छ ।

सङ्कलन भएको रकममध्ये रु १२ लाख ८७ हजार एम्बुलेन्स खरिद, बीमा र एसी जडानलगायत खर्च भएको उपशाखाका सभापति रामदत्त पौडेलले जानकारी दिनुभयो । बोलकबुलका केही रकम उठ्न बाँकी रहेकाले केही दिनपछि हुन गई रहेको सम्मान कार्यक्रममा उक्त सङ्कलन हुने विश्वास गरिएको उहाँले बताउनुभयो । उपशाखाले एम्बुलेन्स खरिद गरी सञ्चालन गर्न थालेपछि नेपाल रेडक्रस सोसाइटी दिवसकै दिन यही आउँदो भदौ १९ गतेबाट अर्थ सङ्कलन कार्य बन्द गर्न लागेको हो ।

सामुदायिक एम्बुलेन्स सञ्चालन अभियानमा सहयोग पु¥याउने व्यक्ति, सङ्घसंस्थालाई सम्मान तथा प्रमाणपत्रले सम्मान गर्ने कार्यक्रम तय गरिएको उपशाखाका सभापति पौडेलले जानकारी दिनुभयो ।

“जुन उद्देश्यको लागि आर्थिक सङ्कलन थालिएको थियो त्यो लक्ष्य पूरा भयो ।” उहाँले भन्नुभयो, “एम्बुलेन्स खरिद गर्दा खर्च भएको रकम बाहेक अरु रकम बैंकमा मुद्दती खातामा राखेर आउने ब्याजबाट एम्बुलेन्स सञ्चालन गरिनेछ ।” उपशाखाले असारदेखि एम्बुलेन्स खरिद गरी सञ्चालनमा ल्याइसकेको छ । उक्त अभियानमा रु २५ हजारभन्दा बढी सहयोग गर्ने व्यक्ति तथा संस्थालाई उपशाखा र जिल्लाको सिफारिसमा प्रदेशले केन्द्र अनुमति लिएर प्रमाणपत्र प्रदान गरिने छ ।

उपशाखाले थालेको अभियानमा व्यक्ति तथा सङ्घसंस्था गरी १९२ वटाले आर्थिक सहयोग गर्नुभएको अर्थ सङ्कलन समितिका सचिव श्रीकृष्ण आचार्यले जानकारी दिनुभयो । वैशाख महिनादेखि एम्बुलेन्स सञ्चालन गर्ने लक्ष्य राखिएकोमा कोभिड–१९का कारण दुई महिना ढिलाइ हुन गएको उहाँले बताउनुभयो । उक्त अभियानमा रु एक लाखभन्दा बढी सहयोग गर्ने एयस्कर एक, रु २५ हजार बढी दिने बिशिष्ट व्यक्ति १० र संस्थागत सदस्य ११ जना रहेका छन् ।

अतिविपन्न परिवारलाई सम्बन्धित टोल विकास संस्थाको सिफारिसमा आवश्यक परेमा निःशुल्क सेवा उपलब्ध गराउने गरी एम्बुलेन्स तयारी अवस्थामा राखिएको सोसाइटीले जनाएको छ ।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close